Özgürlüğüne Düşkün Motorcular İçin Cross Motosiklet İncelemesi

İnce bir gövdeye sahip, oldukça hafif ve max performansa dayalı…Herhalde hangi türden bahsettiğimizi anlamışsınızdır. İşlevselliğin ön planda olduğu, daha çok hobi amaçlı kullanılan ve özgürlüğü zirvelerde hissedeceğiniz “Cross Motosiklet” incelememize başlıyoruz

Cross Motosikletler

Genellikle enduro ve cross motosikletleri birbirleriyle çok karıştırırlar. İkisi de işlev açısından arazi şartlarında dağ bayır demeden kullanıma uygun biçimde oldukları için arazi motoru dediğimiz zaman hangisinden bahsedildiği pek anlaşılmaz. Fakat söz konusu engelleri aşmak, sınır tanımamak ise cross motosikletlerin tekerine kimse su dökemez.

Hafif ve güçlü oluşu adrenalin tutkunları ve maceraperestler için çok cazip bir fırsat. Arazi ve dağlık alanlarda heyecanlı sürüşlerin önünü açıyor ve engel tanımıyor. Cross motosikletler ile engebeli arazileri aşabilir heyecanlı bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Arazi sürüşleri için tasarlanmış cross motorlarının şehirde kullanımı yani trafiğe çıkma izinleri yoktur fakat bunu tüm cross modelleri için söylemeyiz. Hem şehir içi yollarda sürülmek hem de araziye uygun tasarlanan cross motosikletler ile asfalt yollarda da ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz.

Sürüş tarzınıza ve kendinize güveniyorsanız arazi ve dağlık sürüşler için mutlaka cross motosiklet kullanmanızı öneririz. Bakımlarını düzenli yaptırdığınız taktirde sorunsuz bir şekilde yola çıkabileceğiniz bu motosikletler de eğer bakımları geciktirirseniz büyük dezavantajlar yaşayabilirsiniz.  Arazi ve dağlık alanlarda kullanımından dolayı yüksek performans harcayan cross motosikletlerde bakımların gecikmesi güç kaybından fazlasını yaşayacaktır.

Ömrü tükenmiş pistonla arazi sürüşlerine çıkmaya devam ettiğiniz müddetçe cross motosikletinize zarar vermeye başlarsınız ve en büyük zararı görecek parçalardan birisi silindir olacaktır. Bunun dışında piston, krank vs. hepsi zarar görmeye devam edecektir. O yüzden düzenli bakımlarını yaptırmakta fayda var.

Düz yol motoru olmadıklarından dolayı bakımların kilometre değil saat bazında yapılır. Cross motosikletinizin 2 veya 4 zamanlı olması bakım konusunda bir fark yaratmaz. Genel olarak kullanım kılavuzuna bağlı kalmanızı öneririz. Ortalama olarak 120 saatte bir piston ve segman değişimi yapmanızı tavsiye ederiz.

Bindiğiniz motosiklet ne olursa olsun iki teker üzerinde yaptığınız her yolculukta gerekli önlemleri alın ve ekipmanlarınızı takmayı unutmayın.

 

2018-11-14T13:37:57+00:00 Ağustos 21st, 2018|Genel|2 Comments

2 Yorum

  1. Elif Özen 11:50 am de Eylül 1, 2018 - Yanıtla

    Merhaba, cross motosiklet modelleriniz suya karşı dayanaklı mı?

    • info 1:05 pm de Eylül 1, 2018 - Yanıtla

      Merhaba Elif, Velocifero MAD modellerimiz ile ulaşım koşullarında rahatlıkla su birikintilerinden geçebilir ve ıslak zeminlerde sürüş keyfine devam edebilirsin. Kötü hava koşullarına karşı cross motosikletine Velocifero Brandası örterek korumanı öneririm.

Siz de fikrinizi belirtin